Zelená střecha je střecha částečně nebo zcela pokrytá vegetací, půdou nebo substrátem vysazovaným nad hydroizolační membránu. Střecha také může obsahovat další vrstvy, například kořenovou bariéru, odvodnění a zavlažování. Alfou a omegou úspěšného projektu je absolutní pečlivost dodavatelské firmy.
Jsme dodavatelem přitížené ploché střechy, kdy je pro přitěžující vrstvu použito vegetační souvrství, s různou intenzitou výskytu zeleně. Zelené střechy se z tohoto hlediska dělí na extenzivní a intenzivní. Při skladbě zelené ploché střechy je potřeba zajistit drenážní, filtrační, hydroakumulační a vegetační schopnost ploché střechy. Pro úspěšnou realizaci je správná volba jednotlivých vrstev velmi důležitá. Běžný provoz usnadňují závlahové systémy, složitější úpravy a občasnou kontrolu zajistí odborná firma v rámci několika sezonních návštěv. Dobře založená vegetační vrstva se udržuje jako jakákoli běžná terénní zahrada.
Podmínkou pro realizaci zelené střechy je maximální sklon 30 stupňů. Žádná další podmínka neexistuje. Pokud se chystáte v „zelenou“ proměnit starší střechu, je nutné prověřit statiku a konstrukci. Zelená střecha totiž váží víc než konvenční. Nevyhnutná bude i podrobná technická kontrola všech izolací a spojů. Pro dobrou kondici porostu je vhodná převážně sluneční dispozice a správný výběr porostů – určitě doporučujeme konzultaci se zahradníky, kteří mají s podobnými realizacemi zkušenosti. Zajímavým bodem k zamyšlení může být i kombinace zelené střechy a solárních panelů. Koexistence je vzájemně prospěšná. Panely rostlinám poskytují mírný stín a naopak rostliny, které ochlazují prostředí, zvyšují produktivitu panelů.
Více informací o zelených střechách můžete najít také zde - Zelené střechy.
Přemýšlíte o zelené střeše? Neváhejte nás kontaktovat, pomůžeme vám s plánem, rozpočtem i realizací. Navíc je to ekologické řešení v současnosti podpořené dotací v rámci akce Zelená úsporám.